4 Temmuz 2015 Cumartesi

Köklem Dede Türbesi / ANTALYA / ALANYA – Türkler Mahallesi

Türbenin Yeri: Köklem Dede Türbesi, Antalya İli, Alanya İlçesi, Türkler (Kasabası) Mahallesine Akdeniz’e dökülen Kargı Çayının yanındadır.
Köklem Dede Türbesi
Köklem Dede Kimdir: Köklem Dede, Köklem Dede Evliyası, Büklem Dede veya yalnız Türbe olarak anılmaktadır. Kim olduğu konusunda herhangi bir bilgi yoktur. Ama eski bir Türk Mezarlığında bulunması, mezarlık yanında tarihi kalıntılar bulunması sebebiyle eski bir türbe olduğu düşünülmekte ve ifade edilmektedir. 

Türbenin Durumu: Türbe 3x1,5m ölçülerinde 60cm bir duvarla çevrili, üstü tahta çatıyla kaplı ve eski bir mezarlığın içindedir.

Ziyaret Nedeni: Köklem Dede Türbesi değişik dilekler ve istekler için ziyaret edilir. Mezar yanındaki meşe ağacına çiviler çakılır, bu çivilere saçlar, boncuklar, bez parçaları değişik renkte iplikler bağlanır. Özellikle siğil derdinden muzdarip olanlar türbeyi ziyaret eder. Türbede siğili keserler ve kanını bir çiviye sürüp, çiviyi ağaca çakarlar.

Menkıbeler: 1-) Köklem Dede hakkında anlatılan bir menkıbeye Sayın Metin Türktaş’ın değerli araştırmasından buraya aynen aktarmayı uygun gördük.
“Evliya'nın mezarının bulunduğu yer ormanlık bir yerdir. Benim küçüklüğümde oradaki ormanlar daha da fazlaydı. Ormanın çok olduğu yer de kuş da çok olur. Ben de çocukken bundan faydalanarak oralara "kapan" kurmaya giderdim. Yine bir gün, kapan kurmak için gittiğimde, kapan için yassı bir taşa ihtiyacım oldu. Daha önce böyle taşları mezarlıktan bulabildiğim için yine oraya gittim. Aradığım taşı Evliya'nın mezarı üzerinde buldum. Taşı yerden kaldırır kaldırmaz karnıma müthiş bir ağrı saplandı.
Ben, ağrıya fazla aldırmadan, taşı kullanacağım yere kadar götürdüm; ancak ağrıdan kapanı kuramadan kendimi eve zor attım. Akşam olunca anneme karnımın çok ağrıdığını ve hasta olduğumu söyledim. Annem hemen, "Yoksa Türbe'den bir şey mi aldın, oralardan bir ağaç mı kestin ?" diye sordu. Şimdi düşünüyorum da demek ki annem daha önceden buna benzer şeyleri duymuş ya da yaşamış ki hemen bana o sorulan sordu. Ben de başıma gelenleri olduğu gibi anlattım. Bana sabah olur olmaz oraya gitmemi ve aldığım taşı yerine koymamı söyledi. Sabah olunca gidip aldığım taşı korka korka yerine koydum ve hemen karnımın ağrısı kesildi. Sonradan öğrendiğime göre, benim aldığım taş, Evliya'nın hece taşıymış.”

Kaynak: Metin Türktaş –Alanya ve Köylerindeki Türbe Yatır ve Adak Yerleri -1997

Taylan Köken 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme