7 Ocak 2018 Pazar

Taptuk Emre Türbesi / MANİSA / KULA – Emre Mahallesi

Türbenin Yeri: Taptuk Emre Türbesi, Manisa İli, Kula İlçesi, Emre Mahallesi yakınındadır.
 
Tapduk Emre Türbesi

Taptuk Emre Kimdir: Yunus Emre’nin Hocası olan Tabduk Emre’nin Türbelerinden biri de Kula’nın Emre Köyü’ndedir. Türk mutasavvıflarının büyüklerinden olan, Tabduk Emre, Hacı Bektaş-ı Veli’nin halifelerinden birisidir. Tabduk Emre miladi 1200′lü yıllarda Manisa ili Kula ilçesi Emre Köyü’nde yaşamıştır ve Hoca Ahmet Yesevi’nin yolundadır.
      
Tapduk Emre Türbesi (Eski)
Türbenin Durumu: Tabduk Emre Türbesi olarak anılan yapı tarz olarak Manisa’daki Saruhan Bey Türbesi ile büyük benzerlik taşımaktadır. Türbe içinde ortadaki Tabduk Emre’ye diğerleri ise aile fertlerine ait olduğu söylenen on mezar bulunmaktadır. Türbe kapısının hemen önünde, taşında balta tasviri bulunan mezarın ise Yunus Emre‘ye ait olduğuna inanılmakta ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
Türbe yapımında çevreden toplanan birçok antik malzeme devşirme taş olarak türbede kullanılmıştır.
Yunus Emre Baş Taşı
Ziyaret Nedeni: Tapduk Emre Türbesi ve Yunus Emre mezarı neredeyse yılın her günü ziyaret edilmektedir. Burada bulunan türbedarlar tarafından gerekli bilgiler verilmektedir. Türbe her türlü dilek için ziyaret edilmektedir. Ziyaret esnasında türbe içinde namaz kılınıp, kurban adakları kesilmektedir.
Her yıl düzenli olarak Yunus Emre’yi Anma Şenlikleri düzenlenmektedir. 

Tapduk Emre Sandukası
Menkıbeler: 1-) Birgün Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu’daki tüm erenleri yanına çağırır. Tabduk Emre ben nasibimi aldım deyip davete uymaz. Fakat Hacı Bektaş’ın ısrarı üzerine dergâhına varır. Kendisine gelmeyişinin sebebi sorulur; şöyle cevap verir. “Erenler meclisinde bir gün perde aralığından el uzandı bize nasibimizi verdi.” dedi. Hacı Bektaş; “O eli görsen tanır mısın?” der. Tabduk Emre ; “Elbette tanırım. Ayasında yeşil bir ben vardı, o eli bir ordu içinde görsem tanırım.” der. O zaman Hacı Bektaş sağ elini Emre’ye uzatır. Emre o yeşil beni burada görünce, heyecanlanır ve “Tabduk Sultanım, Tabduk Sultanım” diye bağırır. Aradığı kişinin karşısında olduğunu anlar ve o günden sonra Emrem Şeyh’in adı “Tabduk Emre” olur. Tabduk aradığımı buldum demektedir.
 
Tapduk Emre'nin Aile Mezarları

Tapduk Emre'nin Aile Mezarları

2-) Tabduk Emre, Saruhan Beyi’nin kızı Fatma Sultan’ı istemek için, annesini Emre Köyü’nden, Saruhan Beyi’nin konağına yollar. Tabduk Emre’nin annesi, Saruhan Beyi’nden kızı Fatma Sultan’ı oğlu Tabduk Emre’ye ister. Saruhan Beyi Tabduk Emre’nin annesine oğlu kırk yük altın getirirse ancak o zaman kızını vereceğini söyler. Annesi boynu bükük olarak Emre Köyü’ne dönüp, durumu Tabduk Emre’ye anlatır. Tabduk Emre annesini tekrar Saruhan Beyinde göndererek beyin şartlarını kabul ettiğini bildirir. Tabduk Emre Saruhan Beyi’nin Emre Köyüne gönderdiği kırk deveye, çuvallar içinde kum ve çakıl doldurarak Saruhan Beyine geri gönderir. Çuvallar Sultanın hazinesine boşaltılırken içindeki kum ve çakıllar altın olur. Bunun üzerine hayretler içinde kalan Saruhan Beyi de sözünde durarak kızı Fatma Sultanı Tabduk Emre’ye verir.
Türbe Girişindeki Levha
3-) Emre Köyünün içinde tarihi Goca/Koca Çeşme bulunmaktadır. Yağmur yağmadığı zamanlar, Tapduk Emre'nin mezarı başındaki taşın, Yada Taşı olarak bu çeşmeye getirilip konulması çok eski bir gelenek olup halen yaşatılmaktadır. Böylece Yağmur Duasının farklı bir versiyonu bu uygulamada görülmektedir.

Kaynak: Abdulhalim Durma – Evliyalar Şehri Manisa – Yenigün Matbaası -2013 / Nihat Aytürk-Bayram Altan –Türkiye’de Dini Ziyaret Yerleri –Altanoğlu Matbaası- 1992.

Taylan Köken


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme