6 Nisan 2016 Çarşamba

Muhyiddin-i Rumi Türbesi / BALIKESİR / BURHANİYE / Kocacami Mahallesi

Türbenin Yeri: Muhyiddin-i Rumi Türbesi, Balıkesir ili, Burhaniye ilçesi merkezinde Kocacami Mahallesinde bulunan ve 2015 yılında yıkılan eski belediye binasının arkasındadır.
Muhyiddin-i Rumi Türbesi
Muhyiddin-i Rumi Kimdir: Burhaniye’nin manevi lideri olarak kabul edilen Muhyiddin-i Rumi Emir Sultan Hazretleri’nin öğrencisidir. 14. yüzyılda Burhaniye’de yaşamıştır. Tasavvuf ehli olan Muhyiddin-i Rumi birçok öğrenci yetiştirmiştir.
Türbede kendisiyle birlikte medfun olan oğlu Hasan Çelebi ilçenin en eski ve büyük camilerinden biri olan Koca Camiyi inşa etmiştir.
Muhyiddin-i Rumi Türbesinin İçi
Türbenin Durumu: Eski belediye binası yıkılınca çevresi ortaya çıkan türbe, belediyenin ve hayırseverlerin yardımıyla temizlendi, bakımı ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Türbe devşirme ve moloz taş kullanılarak kareye yakın olarak inşa edilmiştir. Kubbesi betonarmedendir. Türbe içinde iki sanduka bulunmaktadır. Türbe kapısına giriş için bir ek yapılmıştır.

Ziyaret Nedeni: Burhaniye halkı tarafından özellikle hayır duası için ziyaret edilmektedir.

Menkıbeler: Muhyiddin-i Rumi Yanya'dan Niyazi Mısri Hazretlerine intisap eder. Burhaniye'nin çok dışında bir yere, kendi adını taşıyan camiyi yaptırır. Kendisine "Niçin bu kadar uzağa cami yaptırdın?" diye soranlara, "Bir gün burası şehrin merkezi olacaktır" diye cevap verirmiş.  

Kaynak: Nihat Aytürk-Bayram Altan –Türkiye’de Dini Ziyaret Yerleri –Altanoğlu-1992 / www.haber50.com / www.beyazgazete.com / www.tr.foursquare.com

Taylan Köken  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme